Dutina

Dutina

Dutina

Zdeněk Helcl
249 Kč
295 Kč Ušetříte 46 Kč
Katalogové číslo: 9788090797710
Žánr: Humor, satira
Typ vazby: Pevná s přebalem lesklá
Počet stran: 412 stran
Skladem
Anotace:

Čtenáři zpozorněte!
Poprvé v historii vychází román, kde dominantní roli hraje málo známá profese kontrolora. Někdo řekne kontrolor - přece nezajímavá úředničina bez napínavých zápletek, bez "mrtvol" z detektivek, střelby v thrillerech a už vůbec ne dramat s láskou. Přitom by se divil a možná i zasmál, protože humor je v této profesi obzvlášť pikantní. Autor, milovník napínavého stylu Arthura Haileyho (Letiště, Hotel ap.) a současně humoru "Černých baronů" žánry zdařile skloubil a přitom udržel románový charakter i s kořením lásky.

To však není vše. S překvapivou znalostí prostředí je ve hře další řemeslo, řeznické, které stejně jako to kontrolorské romantikou zrovna neoplývá. První, co nás napadne je, že pro děj jsou obě "mrtvou vodou". Pravda, na rozdíl od detektivních služeben, operačních sálů, ložnic nebo třeba interiérů snových vil - míst, které samy o sobě burcují vzrušující představy, je pro čtenáře řezník či referent fru fru. Milovníky napínavých příběhů však kniha ujistí, že i fádní prostředí úřadů a nelákavých masokombinátů může přinést čtenářský zážitek až po nečekané drama smrti. Nejen řezníkům a úředníkům, ale i příznivcům románů vůbec, avizuje kniha bonus "humoru", pro který je prostředí přímo mucholapkou.

Napínavý, téměř detektivní děj se odvíjí okolo hrdiny románu Hynka Hory a jeho životních událostí včetně lásky ve složitém manželství. Tajná schránka v dutině busty, drama nad rakví, manželská nevěra končící tragédií, láska obrnou postižené kolegyně nebo silvestrovská módní přehlídka mezi granáty jsou situace nejen zábavné, ale přitažlivou formou vykreslují absurditu doby.

Osudy jednatřicetiletého Hynka jsou zasazeny do počátku sedmdesátých let minulého století, kdy se po zmařeném „Pražském jaru“ utahoval šroub nad společenskými poměry. Hynek Hora pracuje v ostře sledovaném zbrojním průmyslu a má na starosti export továrny na dělovou munici. Je to doslova výbušná pozice, závislá navíc na tom, kdo, kde a s kým právě válčí.

Existenční hrozba ze strany Výboru lidové kontroly donutí Hynka opustit práci ve zbrojním exportu a přijmout místo kontrolora. Kličkovaná v bizarním režimu ho vhání do dramat nejen uvnitř úřadu, ale především v kontrolovaném terénu. Mimo jiné čelí mafiánským praktikám řezníků, ale i krádežím masa organizovaným gangy v masokombinátech – v klatovském pak s nasazením života.

 

Podobné tituly

Naši zákazníci také hledají tyto knížky.