Rozmarné hostince valašské

Rozmarné hostince valašské

Rozmarné hostince valašské

Ladislav Baletka, Zdeněk Kment
229 Kč
269 Kč Ušetříte 40 Kč
Katalogové číslo: 9788090763906
Žánr: Literatura faktu
Typ vazby: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 416 stran
Skladem
Anotace:

Byť by název Rozmarné hostince valašské mohl lehce evokovat dojem, že se jedná o román, patří tato knihy do škatulky naučná literatura faktu.

Pojednává především o valašských hostincích zhruba od poloviny 19. století do roku 1948, kdy došlo k jejich postupnému znárodňování a mnohé z nich zanikly.

První třetina knihy je ale o hostincích v českých zemích všeobecně, o jejich středověkých začátcích, postupném rozvoj a zejména pak narůstajícícm významu. Ač to pro mnohé bude znít možná neuvěřitelně, hostince druhé poloviny 19. století sehrály v emancipaci českého národa velmi důležitou roli a jejich kulturní a společenský přínos k formování tehdejší společnosti byl jednoznačný.

Kapitola "Hostince ve Valašském Meziříčí, Vsetíně a Rožnově v 19. a 20. století" je sepsána výhradně z archivních materiálů a podílel se na ni i významný valašský historik Ladislav Baletka. Jde o informace, z nichž mnohé nebyly ještě nikdy zveřejněny. Co hostinec, to celá řada valašských rodin, které je provozovaly nebo vlastnily, včetně jejich osudů, příběhů a jhstorek. Publikace obsahuje řadu dosud nepublikovaných unikátních fotografií a to především z Rožnova a Valašského Meziříčí, pro většinu čtenářů ale budou prakticky neznámé i snímky ze Vsetína.

Summa summarum - kniha není určená jen pro obyvatele valašského regionu nebo příznivce hospod, zajímavosti o zaniklém světě pohostinství, minulosti Valašska či další pozoruhodné informace si v ní najde každý milovník historie a literatury faktu.

Podobné tituly

Naši zákazníci také hledají tyto knížky.